poniedziałek, 6 czerwca 2011

Słówko o księgach wieczystych

OGÓLNIE O KSIĘGACH

Księgi wieczyste prowadzi...
się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości.
Księgi wieczyste zakłada się i prowadzi się dla nieruchomości, które nie mają ksiąg wieczystych albo których księgi wieczyste zaginęły lub uległy zniszczeniu.
Księgi wieczyste mogą być także prowadzone w celu ustalenia stanu prawnego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
Księgi prowadzone są przez Sądy Rejonowe.

ZASADA
JAWNOŚCI KSIĄG WIECZYSTYCH

Księgi wieczyste są jawne. Nie można zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej ani wniosków o których uczyniono w niej wzmiankę. Oznacza to, że księgi wieczyste może przeglądać każdy w obecności pracownika Sądu Rejonowego i nie ma obowiązku wykazywania swojego interesu prawnego. Inaczej jest w przypadku chęci przejrzenia akt księgi wieczystej. Akta księgi wieczystej może przegadać tylko osoba mająca w tym interes prawny oraz notariusz.

DOMNIEMANIA WYNIKAJĄCE Z KSIĄG WIECZYSTCH

Domniemywa się, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym.
Domniemywa się, że wykreślone prawo nie istnieje.
Przeciwko domniemaniu prawa wynikającego z wpisu w księdze wieczystej nie można powoływać się na domniemanie prawa wynikającego z posiadania.
Z domniemaniami tymi ściśle związana jest rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych.

RĘKOJMIA WIARY PUBLICZNEJ KSIĄG WIECZYSTYCH
-ZASADA WIARYGODNOŚCI KSIĄG WIECZYSTYCH

W razie niezgodności pomiędzy stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe.
Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie chroni rozporządzeń nieodpłatnych albo dokonanych na rzecz nabywcy działającego w złej wierze.
W złej wierze jest ten, kto z łatwością mógł się o tym dowiedzieć.
Jeżeli do dokonania rozporządzenia potrzebny jest wpis w księdze wieczystej, chwila złożenia wniosku o wpis jest rozstrzygająca dla oceny dobrej lub złej wiary nabywcy.
Jednakże gdy rozporządzenie dochodzi do skutku dopiero po dokonaniu wpisu, rozstrzyga dzień, w którym rozporządzenie doszło do skutku.

Zasada ta oznacza, że jeśli kupiliśmy nieruchomość od osoby, która według księgi wieczystej jest jej właścicielem, natomiast w rzeczywistości nieruchomość ta „należy” do kogoś innego np. ktoś zamieszkuje na tej nieruchomości przez określony czas i spełnia wszystkie warunki do stwierdzenia zasiedzenia i mógłby już złożyć w sądzie wniosek ale tego nie zrobił i nie widnieje w księdze wieczystej jako właściciel – nasza transakcja jest ważna.
Pamiętajmy jednak, że jeżeli nieruchomość otrzymaliśmy bezpłatnie np. przez darowiznę albo wiemy lub z łatwością mogliśmy dowiedzieć się, że osoba od której chcemy kupić nieruchomość pomimo, że widnieje w księdze wieczystej jako właściciel, w rzeczywistości nim nie jest (np. kupowaliśmy nieruchomość i rzekomy właściciel pokazał nam wypis z księgi ale np. sprzed dwóch lat, w którym widnieje jako właściciel a w rzeczywistości od roku w księdze wpisane jest ostrzeżenie o niezgodności ujawnionego stanu prawnego z rzeczywistym), rękojmia nas nie chroni i nie nabywamy nieruchomości.

Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie działa przeciwko:
  1. prawom obciążającym nieruchomość z mocy ustawy niezależnie od wpisu,
  2. prawu dożywocia,
  3. służebnościom ustawowym na podstawie decyzji właściwego organu administracji państwowej,
  4. służebnościom drogi koniecznej albo ustanowionym w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia,
  5. służebnościom przesyłu.

Oznacza to, że nabywamy nieruchomość wraz z wymienionymi obciążeniami bez względu na to, czy były wpisane w księgę wieczystą.

Rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych wyłącza wzmianka:
  1. o wniosku
  2. o skardze na orzeczenie referendarza sadowego
  3. o apelacji
  4. lub kasacji
  5. oraz ostrzeżenie dotyczące niezgodności stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości.

Jeżeli w księdze wieczystej znajdzie się zapis np. o skardze na orzeczenie referendarza sądowego albo ostrzeżenie o niezgodności ujawnionego stanu prawnego z rzeczywistym – rękojmia nie działa.

Zasady te stosuje się także do rozporządzeń prawami jawnymi z księgi wieczystej oraz gdy na podstawie wpisanego prawa zostaje spełnione świadczenie na rzecz osoby uprawnionej według treści księgi.

NIEZGODNOŚĆ POMIĘDZY STANEM PRAWNYM UJAWNIONYM W KSIĘDZE A RZECZYWISTYM

W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia, może żądać usunięcia niezgodności. Roszczenie o usuniecie niezgodności może być ujawnione przez ostrzeżenie. Podstawą wpisu ostrzeżenia jest nieprawomocne orzeczenie sądu lub postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia.
Do udzielenia zabezpieczenia nie jest potrzebne wykazanie, że powód ma interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.


JAK PRZEGLĄDAĆ KSIĘGI WIECZYSTE ON-LINE?

Należy kliknąć na link podany poniżej lub otworzyć odnośnik w nowym oknie:

http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html

Następnie pod napisem "numer księgi wieczystej" należy kliknąć niebieski kwadracik, potem rozwinie się lista z miejscowościami - należy wybrać miejscowość gdzie znajduje się nieruchomość, której księgę chcemy przejrzeć, następnie należy wpisać numer księgi - musimy znać go wcześniej, następnie należy wpisać numer kontrolny, jeżeli go nie znamy, możemy zgadywać, numery kontrolne stanowią cyfry od 0 do 9. Wpisujemy więc kolejne cyfry i szukamy interesującej nas księgi wieczystej. I, oczywiście, należy przepisać kod z obrazka :)  Za darmo, bez wychodzenia z domu i bez problemów, zawsze pod ręką.

5 komentarzy:

  1. Witam serdecznie,
    pozwolę sobie po krótce przedstawić swą sytuację, otóż: mieszkam z 3 letnim synem w kamiennicy, której właścicielem jest teść i teściowa. Rozstaliśm sie z męzem 2 miesiące temu ( na razie bez rozwodu i separacji). Chciałam zapytać jak wygląda sprawa przepisania mieszkania w którm obecnie mieszkam na mojego syna. Teściowie podobno wyrażają na to zgodę. Czy jest w ogóle dokonanie przepisu na małoletnie dziecko, jak mam się za to zabrać.Bardzo dziękuję za pomoc,pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Szanowna Pani,
    możliwe jest "przepisanie" nieruchomości na małoletnie dziecko, w tym celu należy sporządzić umowę darowizny w formie aktu notarialnego pomiędzy dzieckiem a teściami, w której to umowie teściowie darują wnukowi nieruchomość. Jest jednak kilka kłopotliwych aspektów tej sprawy. Pierwszy: Pani osobiście nie może się do tego zabrać i nie wystarczy jedynie "zgoda" teściów na "przepisanie". To teściowie sami własnym nieskrępowanym działaniem poprzez złożenie oświadczenia woli nieobciążonego wadami mogą darować wnukowi nieruchomość. Natomiast to Pani działanie, jako przedstawicielki ustawowej dziecka, ogranicza się jedynie do zgody na to przysporzenie. Umowa darowizny polega na tym, że darczyńca, czyli w tym wypadku teściowie, zobowiązują się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Drugą kwestią kłopotliwą jest to, że w zasadzie na wszelkie czynności dotyczące majątku dziecka a przekraczające zakres zwykłego zarządu tym majątkiem, wymagane jest zezwolenie Sądu Opiekuńczego. Nabycie nieruchomości, nawet nieodpłatne, jest niewątpliwie czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu. W zasadzie, uznaje się jednak, że jeśli nieruchomość nie jest obciążona, można dokonać takiej czynności bez zezwolenia Sądu. Jednak ten pogląd jest sporny, gdyż jeśli np. kamienica jest stara i wymaga remontu, albo nie przynosi dochodu a stanowi jedynie obciążenie, gdyż trzeba ponosić wynikające z racji jej posiadania nakłady, np. podatki, to trudno uznać dokonanie czynności darowizny w takim wypadku za dobre dla dziecka, a to właśnie dobro dziecka jest decydujące w tych kwestiach. Chciałabym jeszcze podkreślić, że dokonanie czynności darowizny nawet zawartej w formie aktu notarialnego bez wymaganego zezwolenia Sądu Opiekuńczego będzie nieważne. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem bardzo wdzięczna za wyjaśnienie sprawy i w ogóle za istnienie blogi ludzi, którzy bezinteresownie pomagają innym, pozdrawiam serdecznie, Mirela

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam jeszcze jedno pytanie,
    pisz Pani o darowiźnie teście- wnuk, rozumiem, że sprawą nr 1 jest pisemne oświadczenie woli darowizny teściów u notariusza, a dopiero później sprawa w Sądzie opiekuńczym??
    I jeszcze jedno, proszę o podanie informacji o kosztach takiego postępowania, tzn. ile (o ile jest to do określenia) wynoszą koszty postępowania notarialnego w takim przypadku, czy jest to jakaś stała kwota, czy może zależna od różnych okoliczności??Dziękuję bardzo, pozdrawiam, mirela

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie, najpierw potrzebuje Pani zezwolenia Sądu Opiekuńczego, dopiero później należy zawrzeć umowę. Przepis stanowi, że dokonanie takiej czynności bez zgody Sąd jest nieważne, czyli zgoda powinna być uprzednia. Ponadto jeżeli Sąd takiej zgody nie wyrazi, uchroni to Panią, czy też Pani teściów, przed niepotrzebnymi kosztami. Koszty zawarcia takiej umowy są uzgadniane indywidualnie z notariuszem i każdy notariusz może mieć nieco inny cennik. Trzeba podzwonić i popytać. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń