piątek, 15 lipca 2011

O umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością


UMOWA SPÓŁKI Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Kodeks spółek handlowych, w skrócie k.s.h., w części swoich zapisów, wskazuje na...
minimalną, wymaganą prawem treść umowy spółki. Wymagania te są koniecznym elementem umowy spółki, co w języku prawniczym określa się mianem obligatoryjności elementów umowy bądź też essentialia negotti. Konieczność wprowadzenia niektórych innych zapisów jest uzależniona od konkretnej sytuacji. K.s.h. wprowadza dla umowy spółki z o.o. obligatoryjną pod rygorem nieważności formę aktu notarialnego, co oznacza że umowa spółki z o.o. musi być zawarta przed notariuszem w tej właśnie formie. Zanim jednak udamy się do notariusza dobrze byłoby przemyśleć, co należałoby w tej umowie zawrzeć, żeby notariuszowi móc przekazać swoją wizję. Zdarza się czasem, że niektóre zmiany w spółce można wprowadzić tylko i wyłącznie poprzez zmianę umowy spółki. W związku z tym, że może być to kłopotliwe, należy wcześniej przemyśleć jak planujemy przyszłość naszej spółki w ciągu najbliższych kilku lat. Lektura poniższych, niekiedy obowiązkowych a niekiedy dobrowolnych zapisów w umowach spółek z o.o. wyjaśni dlaczego jest to tak istotne.
Zacznijmy od zapisów odnośnie podziału udziałów w spółce. Umowa spółki stanowi, czy wspólnik może mieć tylko jeden czy więcej udziałów. W słowie „stanowi” wyraźnie widać nakaz obligatoryjności tego zapisu, co oznacza że umowa spółki musi stwierdzać czy wspólnik ma tylko jeden czy też więcej udziałów.
Teraz mała dygresja – jeżeli ustawa z zakresu prawa cywilnego, ( a k.s.h. dotyczy między innymi prawa cywilnego ) używa w jakimkolwiek miejscu stwierdzenia „ powinna” oznacza to „musi”. Jeżeli czytamy, że umowa powinna zawierać jakiś zapis, oznacza to że ten zapis musi się w niej znaleźć.

Umowa spółki z o.o. powinna określać:
  1. firmę i siedzibę spółki,
  2. przedmiot działalności spółki,
  3. wysokość kapitału zakładowego,
  4. czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział,
  5. liczbę i wartość nominalna udziałów objętych przez poszczególnych wspólników,
  6. czas trwania spółki jeżeli jest oznaczony.
Oczywiste jest zatem, że powyższe zapisy muszą znaleźć się w naszej umowie.
Jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziałów ma być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów. Ten zapis jest również obligatoryjny, oczywiście jeżeli wkład któregokolwiek wspólnika ma być niepieniężny.
Jeżeli wspólnikowi mają być przyznane szczególne korzyści lub jeżeli na wspólników mają być nałożone, oprócz wniesienia wkładów na pokrycie udziałów, inne obowiązki wobec spółki, należy to pod rygorem bezskuteczności wobec spółki dokładnie określić w umowie spółki. Ten zapis jest również obligatoryjny w konkretnej sytuacji.
W umowie spółki można wskazać pismo przeznaczone do ogłoszeń spółki. Ten zapis już nie jest obligatoryjny. Jeżeli nie wskażemy takiego pisma to z mocy samego prawa pismem przeznaczonym do ogłoszeń spółki będzie Monitor Sądowy i Gospodarczy.
Jeżeli ustawa lub umowa spółki nie stanowi inaczej, wspólnicy mają równe prawa i obowiązki w spółce. Jeżeli więc chcemy ukształtować prawa lub obowiązki poszczególnych wspólników odmiennie – należy taki zapis umieścić w umowie.
Jeżeli umowa spółki przewiduje udziały o szczególnych uprawnieniach, uprawienia te powinny być w umowie określone (udziały uprzywilejowane).
Umowa spółki może uzależnić przyznanie szczególnych uprawnień od spełnienia dodatkowych świadczeń na rzecz spółki, upływu terminu lub ziszczenia się warunku.
Jeżeli wspólnik ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, w umowie spółki należy oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń.

Umową spółki można nałożyć na wspólników obowiązek do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału.
W sytuacji, gdy w umowie spółki ustalamy, że wspólnik może mieć tylko jeden udział, umową spółki można zezwolić na zbycie części udziału.
Umową spółki można ograniczyć możliwość zbycia udziału, jego części lub ułamkowej części udziału jak również zastawienia udziału. Umowa spółki może uzależnić te czynności od zgody spółki albo w inny sposób ograniczyć.

Bardzo ważna sprawa: umowa spółki może ograniczyć lub wyłączyć wstąpienie do spółki spadkobierców na miejsce zmarłego wspólnika. W tym przypadku umowa spółki powinna określać warunki spłaty spadkobierców niewstępujących do spółki, pod rygorem bezskuteczności ograniczenia lub wyłączenia.

Umowa spółki może wyłączyć lub w określony sposób ograniczyć podział udziałów między spadkobierców w przypadku, gdy zmarły wspólnik miał więcej niż jeden udział.
Umową spółki można można wyłączyć lub ograniczyć w określony sposób podział udziału między spadkobierców w przypadku gdy według umowy spółki wspólnik mógł mieć tylko jeden udział.

Umowa spółki może ograniczyć lub wyłączyć wstąpienie do spółki współmałżonka wspólnika w przypadku, gdy udział lub udziały są objęte wspólnością ustawową małżeńską.

Umowa spółki może przewidywać, że zastawnik lub użytkownik udziału może wykonywać prawo głosu.

Umowa spółki może przewidywać sposób podziału zysku z uwzględnieniem przepisów k.s.h.
Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, zysk przypadający wspólnikom dzieli się w stosunku do udziałów.

Umowa spółki może upoważnić zgromadzenie wspólników do określenia dnia, według którego ustala się listę wspólników uprawnionych do dywidendy na dany rok obrotowy (dzień dywidendy).
Umowa spółki może upoważnić zarząd do wypłaty wspólnikom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy, jeżeli spółka posiada środki wystarczające na wypłatę.
Jeżeli umowa spółki przyznaje prawo do dywidendy uprzywilejowanej niewypłaconej w latach poprzednich, powinna określać najwyższą liczbę lat, za które dywidenda może być wypłacona zysku w następnych latach; okres ten nie może przewyższać pięciu lat.


Udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko w przypadku gdy umowa spółki tak stanowi. Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa umowa spółki.
Umowa spółki może stanowić, że udział ulega umorzeniu w razie ziszczenia się określonego zdarzenia bez powzięcia uchwały zgromadzenia wspólników. Stosuje się wówczas przepisy o umorzeniu przymusowym.

Członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu bądź za ostatni pełny rok obrotowy w przypadku powołania członka zarządu na okres dłuższy niż rok.
Jeżeli umowa spółki przewiduje, ze członków zarządu powołuje się na okres wspólnej kadencji, mandat członka zarządu powołanego przed upływem danej kadencji zarządu wygasa równocześnie z wygaśnięciem mandatów pozostałych członków zarządu, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Umowa spółki może zawierać inne postanowienia, w szczególności ograniczać prawo odwołania członka zarządu do ważnych powodów.

 
Jeżeli zarząd jest wieloosobowy, sposób reprezentowania określa umowa spółki. Jeżeli umowa nie zawiera żadnych postanowień w tym przedmiocie, do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem.
Wobec spółki członkowie zarządu podlegają ograniczeniom ustanowionym w k.s.h., w umowie spółki oraz, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, w uchwałach wspólników.
Jeżeli zarząd jest wieloosobowy, a umowa spółki nie stanowi inaczej do wzajemnych stosunków członków zarządu stosuje się przepisy art. 208 k.s.h., co oznacza że każdy członek zarządu m prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki i może prowadzić bez uprzedniej uchwały zarządu sprawy nieprzekraczające zakresu zwykłych czynności spółki. Jeżeli jednak przed załatwieniem takiej sprawy choćby jeden z pozostałych członków zarządu sprzeciwi się jej przeprowadzeniu lub jeżeli sprawa przekracza zakres zwykłych czynności spółki, wymagana jest uprzednia uchwała zarządu. Uchwały zarządu mogą być powzięte, jeżeli wszyscy członkowie zostali prawidłowo zawiadomieni o posiedzeniu zarządu. Uchwały zarządu zapadają bezwzględną większością głosów. Powołanie prokurenta wymaga zgody wszystkich członków zarządu. Odwołać prokurę może każdy członek zarządu. Umowa spółki może przewidywać, ze w przypadku równości głosów decyduje głos prezesa zarządu, jak również przyznawać mu określone uprawnienia w zakresie kierowania pracami zarządu.
Umowa spółki może przewidywać, że w przypadku równości głosów decyduje głos prezesa zarządu, jak również przyznawać mu określone uprawnienia w zakresie kierowania pracami zarządu.
W umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.
Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, zgody udziela organ uprawniony do powołania zarządu.
Umowa spółki może ustanowić radę nadzorczą lub komisję rewizyjną albo oba te organy.
W przypadku ustanowienia rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej umowa spółki może wyłączyć albo ograniczyć indywidualną kontrolę wspólników.
Umowa spółki może przewidywać inny sposób powoływania lub odwoływania członków rady nadzorczej.
Członków rady nadzorczej powołuje się na rok, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej.
Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej mandaty członków rady nadzorczej i komisji rewizyjnej wygasają z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka.
Każdy członek rady nadzorczej może samodzielnie wykonywać prawo nadzoru, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Umowa spółki może rozszerzyć uprawnienia rady nadzorczej, a w szczególności stanowić, że zarząd jest obowiązany uzyskać zgodę rady nadzorczej przed dokonaniem oznaczonych w umowie spółki czynności oraz przekazać radzie nadzorczej prawo zawieszania w czynnościach, z ważnych powodów, poszczególnych lub przyszłych członków zarządu.
W spółce niemającej rady nadzorczej umowa spółki może rozszerzyć obowiązki komisji rewizyjnej.

Umowa spółki może przewidywać surowsze wymagania dotyczące kworum rady nadzorczej, niż przewidziane w k.s.h. – rada nadzorcza podejmuje uchwały jeżeli na posiedzeniu jest obecna co najmniej połowa jej członków, a wszyscy jej członkowie zostali zaproszeni.
Umowa spółki może przewidywać, że członkowie rady nadzorczej mogą brać udział w podejmowaniu uchwał rady nadzorczej, oddając swój głos na piśmie za pośrednictwem innego członka radu nadzorczej. Oddanie głosu na piśmie nie może dotyczyć spraw wprowadzonych do porządku obrad na posiedzeniu rady nadzorczej.
Podejmowanie uchwał przez radę nadzorczą w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość jest dopuszczalne tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi.
Uchwały wspólników, poza innymi sprawami wymienionymi w niniejszym dziale lub umowie spółki wymaga nabycie i zbycie nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej.
Umowa o nabycie dla spółki nieruchomości albo udziału w nieruchomości lub środków trwałych za cenę przewyższającą ¼ kapitału zakładowego, nie niższą jednak od 50 000 złotych, zawarta przed upływem dwóch lat od dnia zarejestrowania spółki wymaga uchwały wspólników, chyba że umowa ta była przewidziana w umowie spółki.
Rozporządzenie prawem lub zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego wymaga uchwały wspólników, chyba ze umowa spółki stanowi inaczej. Art 17 nie stosuje się art. 230
Nadzwyczajne zgromadzenie wspólników zwołuje się w przypadkach określonych w niniejszym dziale lub w umowie spółki, a także gdy organy lub osoby uprawnione do zwoływania zgromadzeń uznają to za wskazane.
Zgromadzenia wspólników odbywają się w siedzibie spółki, jeżeli umowa spółki nie wskazuje innego miejsca na terytorium RP.
Rada nadzorcza jak również komisja rewizyjna mają prawo zwoływania zwyczajnego zgromadzenia wspólników, jeżeli zarząd nie zwoła go w terminie określonym w k.s.h. lub w umowie spółki, oraz nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, jeżeli zwołanie go uznają za wskazane, a zarząd nie zwoła zgromadzenia wspólników w terminie dwóch tygodni od dnia zgłoszenia odpowiedniego żądania przez radę nadzorczą lub komisję rewizyjną.
Umowa spółki może przyznawać to uprawienie także innym osobom.
Umowa spółki może przyznawać wspólnikowi lub wspólnikom reprezentującym mniej niż jedną dziesiątą kapitału zakładowego uprawnienie zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, jak również umieszczenia określonych spraw w porządku obrad najbliższego zgromadzenia wspólników.
Jeżeli przepisy bądź umowa spółki nie stanowią inaczej, zgromadzenie wspólników jest ważne bez względu na liczbę reprezentowanych na nim udziałów.
Na każdy udział o równej wartości nominalnej przypada jeden głos, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, na każde 10 złotych wartości nominalnej udziału o nierównej wysokości przypada jeden głos.
Jeżeli ustawa lub umowa spółki nie zawierają ograniczeń, wspólnicy mogą uczestniczyć w zgromadzeniu wspólników oraz wykonywać prawo głosu przez pełnomocników.
Uchwały zapadają bezwzględną większością głosów, jeżeli przepisy k.s.h. lub umowa spółki nie stanowią inaczej.
Umowa spółki może ustanowić surowsze warunki powzięcia uchwał dotyczących zmiany umowy spółki, rozwiązania spółki lub zbycia przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części. Według k.s.h. uchwały te zapadają większością dwóch trzecich głosów. Uchwała dotycząca istotnej zmiany przedmiotu działalności spółki wymaga większości trzech czwartych głosów.
W przepadku, o którym mowa w art. 233 do powzięcia uchwały o rozwiązaniu spółki wystarczy bezwzględna większość głosów, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej.
Jeżeli podwyższenie kapitału zakładowego następuje nie na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki przewidujących maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego i termin podwyższenia może ono nastąpić jedynie przez zmianę umowy spółki.
Jeżeli umowa spółki lub uchwała o podwyższeniu kapitału nie stanowi inaczej, dotychczasowi wspólnicy mają prawo pierwszeństwa do objęcia nowych udziałów w podwyższonym kapitale zapasowym w stosunku do swoich dotychczasowych udziałów.
Umowa spółki może przyznawać prawo wystąpienia z powództwem o wyłączenie ze spółki mniejszej niż przewidziana w k.s.h. liczbie wspólników , jeżeli jej udziały stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego.
W umowie spółki można przewidzieć przyczyny rozwiązania spółki.

Likwidatorami są członkowie zarządu, chyba że umowa spółki lub uchwała wspólników stanowi inaczej.
Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej likwidatorzy mogą być odwołani na mocy uchwały wspólników. Likwidatorów ustanowionych przeze sąd tylko sad może odwołać.
Umowa spółki może określać inne zasady podziału majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, jeżeli umowa tego nie określa majątek dzieli się w stosunku do udziałów wspólników.
Księgi i dokumenty rozwiązanej spółki powinny być oddane na przechowanie osobie wskazanej w umowie spółki lub w uchwale wspólników. W braku takiego wskazania przechowawcę wyznacza sąd rejestrowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz